Menu Close

Історія виникнення рефлексотерапії

Голкотерапія

Батьківщиною методу голкотерапії (акупунктури, рефлексотерапії, голкорефлексотерапії) вважається Китай, і тому даний метод лікування отримав назву чжень-цзю  (чжень – укол голкою, цзю – припікання). Методи голковколювання і припікання виникли в сиву давнину. Точний час їх виникнення не встановлено, хоча відомо, що вони застосовувалися в  медицині Китаю ще за часів кам`яного віку для лікування не тільки людей, а й тварин. Існує легенда про те, що в часи китайського імператора Фу Сі один з його підданих, у якого дуже боліла голова, обробляв землю мотикою і, випадково, вдарив нею по нозі і помітив, що через кілька хвилин головний біль зник. Запам`ятавши розташування на шкірі ноги травмованої ділянки – точкової зони, він завжди діяв на неї під час головного болю. Підвищений інтерес до таких точок призвів до того, що люди стали визначати на поверхні тіла все нові і нові точки.

Акупунктура

Лікарі Китаю шляхом проб і помилок з покоління в покоління передавали накопичений досвід, примножуючи і розвиваючи його. Одним з перших письмових документів, присвячених акупунктурі, який дійшов  до нас, була книга “Хуан-ді ней-цзин” (“Трактат про внутрішній, або Про природу життя”), написана в Китаї приблизно в 221 р. до н.е. У ній описані питання голкотерапії і припікання, вказана топографія 295 точок, викладені основні показання та  протипоказання, а також правила проведення голкотерапії, засновані на більш ніж 2000-річному досвіді застосування голкотерапії і припікання. Трохи пізніше Хуан Фумі (215-282 рр.. н.е.) написав книгу “Цзя-і-цзін”, присвячену тільки голкотерапії, де описав 649 точок  на людському тілі і вперше застосував термін “чжень-цзю”. Значним кроком у подальшому розвитку акупунктури і припікання стало створення в Китаї перших медичних шкіл і вищої медичної школи (1076 р.), що готували фахівців з чжень-цзю терапії. Акупунктура в Китаї розглядається як необхідний додатковий метод, який застосовується у всіх лікарнях країни.

До Європи перші відомості про лікування акупунктурою почали проникати в XIII ст. через місіонерів, купців і мандрівників. Однак перша спеціальна книга була опублікована набагато пізніше – в 1671 р.  Цікавість європейців до китайського методу лікування значно зросла у XIX ст. завдяки французьким авторам, що опублікували 142 роботи на цю тему. У “Записках про хронічні захворювання, кровопускання і акупунктури” (1816р.) L. Berlios (батько відомого композитора Гектора Берліоза )повідомляв про позитивні результати лікування голкотерапією багатьох хворих хронічними захворюваннями. У L. Berlios знайшлося багато послідовників як у Франції, так і в Італії, Англії, Німеччині.

Особливо широко застосовував метод голкотерапії професор J. Cloquet в госпіталі Сен-Луї (Париж). У 1826 р. він опублікував навчальну книжку з голковколювання. Після публікації його робіт починається справжнє захоплення голковколюванням. В 20 сторіччі у середині 50-х років в Китай для вивчення даного методу лікування в дворічне відрядження були направлені радянські вчені – професори І. І. Русецький і В. Г. Вогралік, Е. Д. Тикочінська, М. К. Усова, М. М. Осипова.

Рефлексотерапія

Засновником української школи рефлексотерапії та президентом створеної  організації «Українська асоціація рефлексотерапії і медичної акупунктури», завідуючою кафедри неврології і рефлексотерапії Київської медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика була чл.-кореспондент Національної АМН України, проф. д.м.н., академік АН Вищої школи України, професор Тяньцзінського коледжу традиційної китайської медицини, Президент Української академії традиційної східної медицини і культури, Лауреат Державної премії України, Заслужений діяч  науки і техніки України, Кавалер Ордена княгині Ольги ІІІ ст. Мачерет Є. Л.  Розвиток рефлексотерапії в Україні почався з наказу МОЗ СРСР № 266 від 17 березня 1976 р. про відкриття курсу рефлексотерапії при кафедрі неврології № 1 Київського інституту удосконалення лікарів. Очолювана професором Мачерет Є.Л. кафедра готувала спеціалістів з рефлексотерапії вже з 1978 року. Був  виданий  наказ  МОЗ України №130  від 9 червня 1993року   про  затвердження  24-ої – лікарської спеціальності – рефлексотерапії. Під керівництвом професора Є. Л. Мачерет підготовлено більше 27,5 тис. спеціалістів.

Рефлексотерапія викладається в ряді медичних університетів та академій України. Отже, сучасна рефлексотерапія – це науково обгрунтована цілісна лікувально-діагностична і профілактично-реабілітаційна система, яка широко використовується в медичній реабілітації, сімейній медицині, педіатрії.